neděle 31. prosince 2017

JAK NAJÍT SVŮJ PLÁN

Nový rok = nové odhodlání a taky nové plány. Zvlášť tentokrát, když rok začíná pondělkem. Ďábelštější kombinace tu dlouho nebyla! Plánuje a  plánuje si to i ten, kdo by se jinak při podobné činnosti nedal přistihnout ani za nic! Slíbila jsem krátké povídání o tom, jak si plánovat, a tady ho máte!

SNY A PŘÁNÍ
Pozor, nebavíme se ani tak o předsevzetích, která jsou prchavá jak mlha v listopadovém ránu. Předsevzetí může stát u zdroje takových plánů a cílů. Jak to vlastně rozlišujeme? Máme sny. To jsou přání a představy a vytoužené obrazy. Ty jsou potřeba. Musíme snít, jinak se nikdy nikam nedostaneme. Potřebujeme si každý najít to svoje vysněné něco, kvůli čemu ráno vstáváme z postele. Zkrátka najděte si svoje proč. (Tyhle odkazy vás dovedou na články na dané téma, nebojte se listovat blogem, je tady toho dost a dost! A nebojte se ptát.) Tím začněte. Máte to? Potřebujete si napřed určit priority, než začnete dumat, jak se ke splnění svého snu dostanete. On to totiž třeba ani není váš sen. On může docela dobře být někoho jiného, a vy jen máte pocit, že byste za ním měli jít taky.


KOLO SPOKOJENOSTI
A teď začne legrace! Vezměte si papír a tužku a nakreslete kolo, které rozdělíte na několik částí. Říká se tomu kolo spokojenosti, nebo také - podle Hala Elroda (víc o Halu a jeho skvělé knize Zázračné ráno můžete najít i tady) také Level 10 Life, Život za 10 bodů. Rozdělte si to kolo na 8 - 10 částí, podle různých oblastí života. Které to obvykle jsou? Mrkněte sem ⬇⬇⬇.

🔳 zdraví (kondice, hmotnost, zdravotní stav)
🔳 finance (jak vycházíte s penězi, dluhy, šetření)
🔳 láska/partner/ka (nejbližší vztah)
🔳 rodina/přátelé (bez životního partnera, sem patří i děti, rodiče a kamarádi)
🔳 práce (zaměstnání, vedlejší činnost)
🔳 okolní prostředí (vaše obydlí, okolí)
🔳 spiritualita (jestli věříte, jak moc, ale třeba také víra v sebe, v cosi vyššího, v přírodu)
🔳 služba druhým (charita, pomoc, ale také starost o nejbližší)
🔳 koníčky (co vás baví, kolik času tomu věnujete)
🔳 osobní rozvoj (dál se učíte, pracujete na sobě...)

Máte to? Tak si každou tuto oblast zhodnoťte od 1 do 10, přičemž desítka je nejvíc spokojenosti a není už co zlepšovat. Nakreslete si to do svého kola. Krásně uvidíte, jak to je a většinou není vyvážené.
CÍLE
Když víme, co bychom ideálně chtěli dosáhnout, je načase začít si klást cíle. Cíl, na rozdíl od přání, je už konkrétní výsledek, za kterým chceme jít. Může se nám zdát vzdálený a zatím třeba i nedosažitelný, ale nebojte, my se k němu přiblížíme.
Začněte tedy tím, že si ten hlavní cíl napíšete na papír. Napište si, co chcete. Pěkně v přesných číslech nebo obrazech. Možná vám pomůže i článek,  kde jsme si povídali o tom, jak má takový cíl vypadat - jak ho máme určit co nejkonkrétněji (jak si to rozplánovat).

Vrátíme se ještě k našemu kolu spokojenosti. Teď si totiž ke každé té oblasti napište 3-5 bodů, kroků, které můžete udělat, aby se to zlepšilo nebo udrželo na dané úrovni (když už jste s ní spokojení).

Zadívejte se na ty jednotlivosti. Vidíte mezi nimi vystupovat něco, co se v různých podobách opakuje? Máte mezi cíli pro "zdraví" něco jako "zhubnout", "cvičit 3 x týdně" a u přátel nebo partnera "chodit na výlety", "sportovat společně"? Pak je vyhráno! Vykoukl na vás váš hlavní cíl. Nemusí být na celý rok. Může být třeba na 3 měsíce. A pak si kolo doplníte a uvidíte, co se zlepšilo a na co je třeba se soustředit teď.
Pokud tam takový jeden cíl najdete, dejte dohromady dílčí kroky k jeho splnění. Já v plánu na rok 2018 jasně prohlásila, že tím hlavním cílem je moje osoba, tedy moje postava a kondice. Takže hlavní cíl byl jasně daný. A k němu se vybraly ty kroky, které jsou pro mě hlavní a na které se potřebuju soustředit.

A teď jedno kouzlo! Když ten hlavní cíl zvolíte dobře, najednou zjistíte, že vám k němu zapadají i cíle nebo kroky z dalších kategorií. Dám se všanc ještě jednou. Mám tam ten cíl dostat se do fit formy. K tomu tedy máme hlavní cíle: plnit si fitness plán, chystat si krabičky s jídlem předem, jídelníček fotit (jo jo, budou zase fotojídelníčky!), chodit po schodech (to moje pracovní třetí patro přece není vysoko, jsem jenom líná) a důsledně pít svoje 3 litry tekutin (což při navýšení fyzické aktivity taky přijde relativně samo). Ale když se vrátím k jednotlivým cílům nebo krokům pro dané kategorie, najdu tam následující: pohyb 60 minut denně, 5 porcí ovoce a zeleniny na den, příprava jídla předem, schody, odpočinek, držení se denního plánu (takže tam zůstane čas na to naplánované cvičení), provařit se kuchařkou (do těch krabiček), dát si jeden film týdně (takže u něj budu odpočívat), denně si číst něco odborného (a moje odbornost, vedle civilní práce, je zdravý životní styl, takže vlastně budu pořád dál vzdělávat samu sebe v tom, na čem sama zrovna pracuju), a tak bych mohla pokračovat. Když navíc budu spokojená s tím, jak se zlepšuje kondice, budu moct chodit na delší a náročnější výlety s přáteli a mužem, muž "vyhrožuje", že začne konečně cvičit se mnou (společný čas), budu dál dávat svému okolí (rady, porady, tipy, moje stránky pro vás), bude to pro mě plnění mého koníčku (což pohyb i vaření rozhodně jsou), bude se ladit i moje okolní prostředí (protože v té kuchyni vylepšuju pořád něco, zvlášť když v ní zrovna trávím víc času)... Zkrátka a dobře, ono to není jenom kolo, které si nakreslíte, ono je v tom kole zákonitě všechno propojené a vše souvisí se vším.

A JDEME DO FINÁLE!
Pozor, ještě pořád nekončíme. Dneska to bude jízda! (Nebo zítra odpoledne, až se dospíte po dnešních oslavách ☺)
Teď si ty kroky k hlavnímu cíli ještě rozdělíme na ty nejmenší možné minikrůčky, které jsou snadno splnitelné. A každý den nejméně 3 z nich splníme. Ještě jednou zabrousím ke svému příkladu.
Fit forma → cvičební plán → rozepsat, rozvrhnout → najít pro cvičení prostor v denním plánu → zapsat si to do kalendáře → zabalit věci na cvičení a vzít je ráno s sebou → večer na ten trénink dojít a odjet ho. Až přijdu domů, uvařit zdravou večeři → nakoupit předem vhodné potraviny → najít si vhodné recepty nebo si je vymyslet → otevřít tu kuchařku → připravit z ní i něco do krabičky na druhý den → jídlo zapsat třeba do Kalorických tabulek.


Jsou to ty nejmenší prkotiny, u kterých si říkáte, že jsou přece samozřejmé a že na ně nemusíte myslet. A teď upřímně: kdy naposledy se vám stalo, že jste si řekli: Je to prkotina, je to samozřejmost,  a pak to NEUDĚLALI? Když si řeknete, že chcete zhubnout 15 kilo, vyděsí vás to, protože to fakt za týden nezvládnete, ani za měsíc. A cíl se bude zdát v nedohlednu. Ale když si to dokážete rozebrat na pidikrůčky, uvědomíte si, že tu procházku 3 x týdně zvládnout můžete. A že to jablko si ráno do tašky přihodit dokážete.

V průběhu roku se budeme k jednotlivým krůčkům vracet. Jak tady, tak na mojí facebookové stránce. Budeme ladit, hledat cesty, hledat řešení, když se kolo někde zasekne. Zvu vás na svoji cestu za tím mým hlavním cílem a ještě radši vás zvu, abychom se na tu cestu vydali společně. Budu tu pro vás a těším se, že se budeme vídat!

Žádné komentáře:

Okomentovat